Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Operasyonel Kiralama Sektör Raporu 2013 Yılı 1. Çeyrek Sonuçları

İlkay ERSOY

TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı

Operasyonel kiralama sektörü gittikçe ivmelenen bir hızla büyüyor ve derinleşiyor. Bundan bir kaç yıl evveline kadar operasyonel kiralamanın sağladığı faydalardan sadece çok uluslu veya büyük ölçekli şirketler haberdarken, artık günümüzde küçük ve orta ölçekli işletmeler de sektörün sağladığı finansal kolaylıklar, hız ve verimlilik artırıcı filo yönetimi kavramlarının bilinciyle müşteri olarak sektöre dahil oldular. Geçmişte sadece İstanbul, Ankara, İzmir gibi belli şehirlerde talep varken, bugün Anadolu’nun birçok noktasında sektöre yönelik artan bir ilgi söz konusu. Bu durum sektöre katılımları artırıp rekabeti güçlendirirken, bu sayede sektörde faaliyet gösteren şirketler de daha verimli, daha yüksek kalitede ve daha etkin çalışmanın yöntemlerini aramaya, bulmaya ve uygulamaya başladılar.

Sektörde faaliyet gösteren firma sayısı arttı, toplam araç sayısı hızla yükseldi, alınan araç sayısı arttı, ödenen vergiler rekorlar kırdı, müşterilerin sayısı katlanarak yükseldi. Ancak, dikkat ederseniz bu “arttı, yükseldi” gibi kavramlar oldukça göreceli kavramlar ve aslında tek başlarına da büyük anlam ifade etmemekteler. Tüm modern toplumlarda olduğu “bilmek” büyük önem arz ediyor. “Bilmek” her şeyin başlangıcı, en önemlisi doğru yönetmenin ve şeffaşığın başlangıcı. Bilmenin kaynağı da hiç şüphe yok ki ölçüm ve istatistiğe dayanıyor.

TOKKDER yönetimi uzun süredir sektörün gelişimini tüm detaylarıyla ölçmek ve kamuoyu ile paylaşmak arzusu içinde idi. Bu sebeple detaylı bir pazar araştırması artık şart hale gelmişti. Ancak çalışmayı kendi olanakları ve kapalı devre bir sistem içinde yapmaktansa tüm dünyada olduğu üzere konunun uzmanlarının desteğiyle kapsamlı ve bilimsel bir araştırma yapılmasını uygun bulduk. TNS Global bu konuda çözüm ortağımız olarak, gerek sahip olduğu uluslararası tecrübe ve bilgi birikimi, gerek benzer çalışmalarda referanslara sahip olması ve gerekse sektörümüzü yakından tanıması sebebiyle pazar araştırması konusunda seçebileceğimiz en iyi şirketlerden biri idi. Bu doğrultuda TNS Global ile uzun süren detaylı toplantılar neticesinde çalışmanın altyapısı oluşturuldu.

Bu çalışmanın asli amacı sektörümüzün geldiği noktayı tüm detayları ile görmek ve müşterilere ve tüm tedarikçilerimize sektörü tanıtarak fayda sağlamak idi. Bu sebeple konuyu Rekabet Kurumu onayına sunmaksızın başlamamız mümkün değildi.

Bu aşamada hukuksal danışmanlık aldığımız ve rekabet hukuku konusunda da tecrübesiyle tanınan Actecon ve değerli partnerleriyle konunun önemini ve içeriğini anlatan bir hazırlık süreci sonucunda Rekabet Kurumu’ndan menfi tespit kararı alınmasını takiben pazar araştırması çalışmaları başlatıldı.

Bu çalışma her üç ayda bir düzenli olarak gerçekleştirilecek olup, şimdilik operasyonel kiralama sektörünün temel rakamları ve gelişimi üzerinde odaklanmıştır.

Bu sayımızda çalışmanın detaylarını okuma şansını bulacaksınız. Çıkan sonuçları ve sektörümüzün gelişimini, sadece rakamsal büyüklüklerde değil aynı zamanda ulaştığı yaygın müşteri tabanıyla da görebileceksiniz. Türkiye’nin gelişen ekonomisine paralel olarak dünyada olduğu gibi ülkemizde de operasyonel kiralama sektörünün hızla gelişimine tanık olmaya başladık. Bundan sonra da bu gelişimi hep birlikte takip etmek ümidi ve keyfiyle sizleri araştırma sonuçlarıyla başbaşa bırakıyorum.

TOKKDER sektör değerlendirmesi

Bildiğiniz gibi TOKKDER olarak pek çok konuda değişim süreci başlatmış bulunuyoruz. Bu değişimin en somut göstergelerinden biri olarak, TOKKDER ve bağımsız araştırma kuruluşu TNS işbirliği çerçevesinde TNS tarafından yürütülmekte olan operasyonel kiralama sektörü ile ilgili kantitatif pazar araştırması kapsamında toplanan verileri, düzenli olarak siz değerli üyelerimiz ve kamuoyu ile paylaşmamızı gösterebiliriz. Bu değerli ve periyodik paylaşımın, üyelerimize ve sektörde faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşlara fayda sağlayacağına eminiz. Son verilere bakıldığında, Mart 2013 sonu itibarı ile sektör büyüklüğünün de 176 bin adetlere ulaştığını görüyoruz. Aynı araştırma bize, müşteri sayılarımızın 20 bin 831 adede ulaştığını ve müşteri başına düşen araç sayısının ortalama 8 adet araca düştüğünü, bu adetlerle filo kiralamanın artık daha küçük işletmelere kadar yaygınlaştığını, pazarın büyürken erişimin de yaygınlaştığını gösteriyor. Araştırma sonuçlarına göre, bu yılın ilk çeyreğinde de C segmenti yine operasyonel kiralamanın gözdesi oldu. Yaklaşık kiralanan her iki araçtan biri olarak tercih edilen C segmenti yüzde 30,3 oranı ile B segmentini takip etti. Filo tercihlerinde yüzde 24,8 oranına ulaşan Renault, liderliği yine korudu. Renault’u yüzde 17,7 ile VW, 17,6 ile Ford ve 16,7 ile Fiat takip etti. Kiralanan araçlarda dizel tercihi yüzde 91,6 oranına ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Benzer bir rekor da otomatik araç tercihlerinde yaşandı ve o da yüzde 28,2 ile şanzıman tercihlerinde şu ana kadar ulaşılan en yüksen oranı yakaladı. Bu dönemde imzalanan her üç kira sözleşmesinin ikisi, 30 – 42 ay aralığında ve yüzde 80,3’ü de Euro bazlı olarak gerçekleştirildi.

Operasyonel Kiralama Sektör Raporu 2013 yılı 1. Çeyrek Sonuçları, müşteri sayılarımızın 20 bin 831 adede ulaştığını ve müşteri başına düşen araç sayısının ortalama 8 adet araca düştüğünü, bu adetlerle filo kiralamanın artık daha küçük işletmelere kadar yaygınlaştığını, pazarın büyürken erişimin de yaygınlaştığını gösteriyor.


Top