Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar BOZKURT

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar BOZKURT

Markanız ve 2013 yılı planlarınızdan bahseder misiniz?

2013 yılı Toyota için yeniliklerin hızlanarak devam ettiği bir yıl olmuştur. Yeni Auris, Yeni Verso, RAV4 ve son olarak da ülkemizde üretilen Yeni Corolla’yı piyasaya sunduk. Bu yenilikler geçen sene satışına başlanan Yaris Hybrid ve GT 86’nın devamı niteliğindedir. Gelişmiş dinamikleri ve yüksek teknoloji ekipmanları ile birlikte neredeyse tamamen yeniden tasarlanan ürünlerimizle, Toyota’nın konumu güçlenecektir. Toyota, bu yeni dönemde her zamanki kalite ve dayanıklılığın yanısıra, daha çok heyecan veren ve çekici görünüme sahip modelleri ile çok daha geniş kitlelerin öncelikli tercihi olacaktır.
Özellikle üretildiği tarihten bu yana segmentinde dünyanın en çok tercih edilen otomobili olan Corolla’nın 11’nci neslinin satışa sunulması Türkiye’deki satışlarımıza ivme kazandıracaktır. 2013 yılını yeniliklerin başladığı bir yıl olarak görmemizin yanında ayrıca bir geçiş yılı olarak da görüyoruz. Yeni Corolla’nın satışa başlamasıyla birlikte hedefimiz bu yıl yeni bir rekora imza atmaktır. Orta vadede hedefimiz, yeni modellerimizin tüm yıl satış ile gerçek performanslarını göstereceği 2014 ve 2015 yıllarına odaklanmaktır.

Operasyonel Kiralama firmalarına yaklaşımınız ne şekildedir? Sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Toyota ailesi , çözüm ortakları olarak tanımladığı Operasyonel Kiralama firmalarını , temsil ettikleri sektörü ve bu sektörün gelişimini çok yakından takip etmektedir. Operasyonel Kiralama sektörünün gelişim süreçlerine baktığımız vakit kolayca görülebilmektedir ki özellikle son 5 senedir, her sene hızla artan büyüme oranları, satın alım adetleri, nihai tüketiciye ulaşımdaki pazarlama stratejilerimize katkıları ve kurumsallaşan yapıları, markalara olduğu kadar otomotiv pazarına da çok önemli katma değerler yaratmaya devam etmektedir. Filo pazarında vazgeçilemez bir güç haline gelen sektör, 2009 yılında 100.000’ler seviyesinde iken, şimdilerde 170.000 adetlerini aşmış ve 200.000 adetleri kendisine hedef olarak belirlemiştir.

Markamızın filo pazarında sürekli etkin ve rakiplerinin arasında rekabetçi olabilmesi için Operasyonel Kiralama firmaları ile uzun dönemli ve kalıcı ilişkiler kurmak, bizim öncelikli hedefimizdir. Bu hedef doğrultusunda filo satışlarından sorumlu arkadaşlarımız, çözüm ortağımız olan Operasyonel Kiralama firmalarının hem yöneticileriyle hem de saha ve satış ekipleriyle sürekli iletişim içinde kalarak, oluşabilecek taleplere uygun çözümleri sunma gayreti göstermektedirler.

 Markamızın filo pazarında sürekli etkin ve rakiplerinin arasında rekabetçi olabilmesi için Operasyonel Kiralama firmaları ile uzun dönemli ve kalıcı ilişkiler kurmak, bizim öncelikli hedefimizdir.

Diğer taraftan, her yeni ürün lansman dönemimizde yaptığımız organizasyonlarla bir araya geldiğimiz sektör temsilcileri aynı zamanda fikirlerine danıştığımız ilk kişiler olmuşlardır. Örneğin bu sene içerisinde hem Auris hem de Corolla modelimizin lansmanlarında bizlere vermiş oldukları geri bildirimlerle hem bizleri motive etmiş hem de ilgili ürünlerimizin filo stratejilerini belirlememizde etkili olmuşlardır. Ayrıca bu sene Eylül ayından itibaren gerçekleştirmeyi öngördüğümüz önemli bir organizasyonumuz da Toyota Türkiye’nin Filo Satış ve Eğitim Departmanlarının birlikte hazırladıkları ve tamamen TOKKDER üyelerine özel hazırlanan Sektörel Eğitim Buluşmaları olacaktır.

Operasyonel Kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Toyota’nın güçlü marka imajı, tüketicide yaratmış olduğu güven ve başarılı satış grafiği Operasyonel Kiralama firmalarının nezdinde de kendisini önemli bir yere konumlandırmıştır. Kabul etmemiz gerekir ki sektörün markamızdan beklentileri de her zaman doğru orantılı bir şekilde yüksek seviyelerde olmuştur. Toyota’nın filo performanısını geçmişe dönük olarak incelediğimiz vakit şunu görmekteyiz; yerli üretim modeller her dönem Toyota’nın filo satışlarına ivme kazandırmıştır. Bu bağlamda 6 senelik aradan sonra 150 milyon Avroluk Temmuz ayından itibaren üretimine ve satışına başladığımız 11. Nesil Corolla modelimiz, filo pazarının C segmenti ihtiyacını tamamiyle karşılayabilecek üstün donanım, güvenlik ve düşük yakıt tüketimiyle, D sınıfının standartlarını karşılayan konforuyla kullanıcıyı son derece memnun edecek bir araç olmuştur. Satış adetlerimize de bakıldığında görülüyor ki 11. Nesil Yeni Corolla hem nihai tüketicilerce hem de Operasyonel Kiralama firmalarınca kabul görmüş vaziyettedir. Operasyonel Kiralama firmaları için en büyük avantajımız yerli üretimden dolayı tedarik sıkıntısı yaşamayacak olmamız ve her zaman özenle koruduğumuz yüksek 2. El değerlerimiz olacaktır.

Günlük Kiralama firmalarına yaklaşımınız ne şekildedir? Sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Özellikle ülkemizde gelişen turizm sektörü, havaalanlarının çoğalması ve uçakla yolculuk yapan vatandaşlarımızın sayısındaki olağanüstü artış “Günlük Kiralama” sektörünü hızla geliştirmektedir. Bu doğrultuda Günlük Kiralama firmaları, araçların kullanıcıyla buluşma noktasında taşıdığı önem ve oluşturduğu pazarlama değerleriyle markalar için çok önemli bir konuma yerleşmiştir. Toyota olarak biz de, markamıza ait modellerin daha çok sayıda kullanıcıya ulaşmasında ve tecrübe edilmesinde, Günlük Kiralama sektörünün gelişiminin büyük etkisi olduğunu düşünüyoruz Bu noktada yeni ürünlerimizin tanıtımında Günlük Kiralama firmalarıyla ortak çalışma prensipleri geliştirmeyi filo satış stratejimizde öncelikli hedef olarak belirledik. Hedefimiz doğrultusunda hem araç tedariği, hem de satış sonrasında yapmış olduğumuz kampanyalar ve sağladığımız avantajlarla Günlük Kiralama firmalarını Toyota markası olarak destekliyor, büyümesinin ve gelişmesinin tüm otomotiv sektörüne büyük faydalar getireceğine inanıyoruz.

Operasyonel ve günlük kiralama şirketlerinden beklentiler

Markamızın büyüme stratejisinde filo satışlarının çok önemli bir yere sahip olacağı bir döneme girmiş bulunuyoruz. Bu sebeple hem Operasyonel hem de Günlük Kiralama firmaları ile yakın ilişkiler içerisinde olmaya devam edecek, onlar için değer yaratmayı sürdüreceğiz. Değerli sektör temsilcilerinden öncelikli beklentimiz, özellikle yüksek adetli projelerinde tedarik ve fiyatlandırma konularında en iyi şartları sağlayabilmemiz adına, projelerinin daha oluşum aşamasında bizleri bilgilendirmeleridir. Diğer bir beklentimiz de, araç alım süreçlerinde ve maliyet hesaplarında bazı önemli noktaları ön planda tutmaları ve göz ardı etmemeleri olacaktır. Nacizane belirtmek isterim ki, kiralama firmalarının sahip olacakları araçların 2. El değerleri, bakım maliyetleri, yakıt giderleri, dayanıklılık ve güvenirliliği, düşük arıza riski, çevre dostu olması gibi özelliklerini ön planda tutarak yatırımlarını bu doğrultuda gerçekleştirmeleri orta ve uzun vadede pozitif etkilerle kendilerine fayda sağlayacak ve katma değer yaratacaktır.

Günlük Kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz? Şubat ayında Yeni Auris, Temmuz ayında da Yeni Corolla araçlarımızın satışına başlamamızla beraber Günlük Kiralama şirketlerinden de çok olumlu tepkiler aldık. Aracımızın değişen iç ve dış dizaynı, yüksek standartlardaki donanım seviyesi, üstün performans ve düşük yakıt tüketimi tekrardan Günlük Kiralama firmaları tarafından da tercih edilen bir marka olacağımızı göstermektedir. Satış ve Satış Sonrası hizmetleriyle bütün bayi teşkilatımız Günlük Kiralama firmalarının ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına yüksek standartlarda hizmet vermeye devam etmektedir. Otomobillerin 2. El satış fiyatları operasyonel kiralama şirketleri için büyük önem taşıyor. Markanızın 2. El araç politikaları hakkında bilgi verebilir misiniz? Markanızın 2. El araç pazarını güçlü kılmak için uyguladığınız politikalar nelerdir? 2011 Aralık ayında lansmanını yaptığımız ‘Xchange By Toyota’ markası altında, bayilerimizde müşterilerimize “ikinci el” hizmeti vermekteyiz. Markamızın çıkış noktası ise 2. El müşterilerinin, ikinci el alım – satımını kurumsal, şeffaf, güvenilir, hızlı ve prosedürüne uygun bir ortamda yapmalarıdır. Bunun için Xchange By Toyota’yı seçen müşterilerimizin bölgelerindeki en yakın Toyota Plaza’ya gitmeleri yeterli olacaktır. Bayilerimizde yıllık 12.000 adet ikinci el satış işlemi gerçekleşmektedir. Satışı gerçekleştirilen araçların tedariğinin yüzde 85’i takas yoluyla sağlanmaktadır. Bu noktada rahatlıkla bayi teşkilatımızın başarılı bir takas alım operasyonu yürüttüğünü söyleyebilir.

Günlük Kiralama firmaları, araçların kullanıcıyla buluşma noktasında taşıdığı önem ve oluşturduğu pazarlama değerleriyle markalar için çok önemli bir konuma yerleşmiştir

Özellikle Operasyonel Kiralama firmaları için birkaç noktanın altını çizmek isterim; Öncelikle oluşturduğumuz bu yapı 2. El satışı kadar, alım operasyonunu da kapsamaktadır. Herhangi bir marka kısıtlaması uygulamadan alım yapmakta, markalara bağımsız yaklaşmakta, karlı ve şeffaf bir ticaret anlayışı sunmaktayız. Neticesinde Xchange by Toyota markamız ile sahip olduğumuz tecrübe, bayi ağımızın da gücüyle 2. El pazarının kurumsallaşmasına ve gelişmesine katkıda bulunmakta, rekabetçi fiyat teklişerimizle de 2. El araçlarını değerlendirecek firmalara avantajlar sunmaktayız. Öte yandan markamız adına da Xchange by Toyota ile hem 2. El değerlerimizi korumuş hem de müşteri ve bayilerimize katma değer yaratmış oluyoruz. Xchange By Toyota markamız, bayilerimize müşteri bağlılığı ve memnuniyetinin yanı sıra yeni müşteri kazanımında önemli artışlar sağlamıştır. Haziran ayında devreye aldığımız Toyotayagit. com ikinci el web sitemizle de günlük ortalama 15.000 ziyaretçi adedine ulaşmış bulunuyoruz. Tüketicilere, Toyota Finans’tan uygun ikinci el kredi oranlarının yanında, her marka ikinci el araca garanti alternatişeri de sunulmaktadır. Operasyonel Kiralama şirketleri için markaların sunduğu satış sonrası hizmetlerin kalitesi büyük önem taşıyor. Markanız bu konuya nasıl yaklaşıyor? Satış sonrası hizmetlerde Operasyonel Kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz? 57 Bayimiz ile Türkiye’nin her bölgesinde aynı standartlarda ve yüksek kalitede hizmet vermeye devam ediyoruz. Her sene yapılan Müşteri Memnuniyeti araştırmalarında sahip olduğumuz birincilikler ve aldığımız ödüller de markamızın başarısını tescil etmektedir. Örneğin KalDer tarafından yapılan Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi araştırmasında Toyota bu sene de dahil olmak üzere 5 senedir üst üste birinci olmuştur. Elbetteki son tüketicilerimizin memnuniyetlerinin yanısıra Operasyonel Kiralama şirketlerinin de memnuniyeti bizler için önemlidir. Operasyonel Kiralama firmaları başta olmak üzere birçok filo müşterimiz için Satış Sonrası süreçlerimizle ilgili standart bir satış sonrası avantajlar paketi oluşturduk ve bu sene itibariyle devreye aldık. Ayrıca Bayilerimiz özellikle Operasyonel ve Günlük Kiralama firmalarının iş akışlarında bir aksama yaşamamaları adına imkanları çerçevesinde ikame araç, yerinden araç alma ve teslim etme, servislerde öncelik gibi hizmetler vermektedirler. Açık yüreklilikle şu mesajı vermek isterim ki Toyota markası her zaman Operasyonel ve Günlük Kiralama firmalarının yanında olmaya ve onlara çözüm ortaklığı sunmaya devam edecektir. Onların da sunduğumuz geniş kapsamlı avantajlarla bizleri tercih edeceklerine inanıyoruz.

Top