Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar YENİGÜN

“Günlük kiralama bizim açımızdan önemli bir satış kanalı”

Operasyonel Kiralama firmalarına yaklaşımınız ne şekildedir? Sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz? Operasyonel Kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Haydar Yenigün
Haydar Yenigün

Operasyonel kiralama firmalarını, son müşteriye ulaştığımız iş ortaklarımız olarak değerlendiriyoruz. Satış ve satış sonrası hizmetlerde tüm süreçlerin içerisinde yer alarak son müşteriye (kullanıcıya) gerek maliyet gerek kalite açısından fayda sağlamaya çalışıyoruz. Operasyonel kiralama firmalarıyla çok uzun zamandır devam eden yakın ilişkimiz, artan beklentilerinin karşılanması konusunda başarılı olduğumuzun göstergesidir.

Günlük Kiralama firmalarına yaklaşımınız ne şekildedir?Sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz? Günlük Kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Günlük kiralama firmaları bizim açımızdan önemli bir satış kanalı olması dışında, ürünlerimizi kullanıcıya tanıtmak konusunda bize faydalı olmaktadır. Bu sektörde yer alan öncü firmaların ana tercihi olmaktan dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz. Buradaki iş ortaklarımızla uzun zamandır devam eden ilişkimiz, markamız ile başarılı bir iş planının hayata geçirildiğinin göstergesidir. Ayrıca yetkili satıcılarımız tarafından, günlük kiralama firmalarına yapılan geri alım garantili (buyback) satışları, distribütör olarak desteklemeye çalışıyoruz.

“Filo departmanımızın çatısı altında, satış ve satış sonrası konularını takip etmekteyiz. Biz de müşteri memnuniyetini gözeterek, filo departmanımız kanalıyla gerektiğinde doğrudan temasa geçerek, hızlı cevap gerektiren konularda devreye girmekteyiz.”

Operasyonel Kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir? Günlük Kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

Her iki grupta da çok yoğun bir rekabet yaşanmakta. Ancak büyümenin devam edeceğini düşünüyoruz.

Ticari araç kiralama konularında yaşanan bazı sıkıntıların derneğiniz aracılığıyla en kısa zamanda çözüme kavuşturulması konusunda beklentimiz var. Bu sayede ticari araç grubundaki yüksek potansiyelimizi kiralama sektörüne yansıtabileceğimizi düşünüyoruz.

Otomobillerin 2. el satış fiyatları operasyonel kiralama şirketleri için büyük önem taşıyor? Markanızın 2. el araç politikaları hakkında bilgi verebilir misiniz? Markanızın 2.el araç pazarını güçlü kılmak için uyguladığınız politikalar nelerdir?

Ford, güvenilirlik, dayanıklılık ve kalite özellikleriyle, 11 yıldır üst üste pazar lideri olarak müşterilerin en çok tercih ettiği marka konumunda yer almaktadır. Türkiye sathına yayılmış yaygın bayi teşkilatı ile de Ford müşteri memnuniyeti konusunda her geçen gün çıtayı daha da yükseltmektedir. Pek çok faktör dikkate alındığında Ford’un ikinci el değeri de olumlu etkilenmektedir.

Araçların 2. el değerleri bizim de yakından takip ettiğimiz konuların başında gelmektedir. Ford markası olarak ikinci elde aranan,müşteri tarafından talep gören ve kısa zamanda kullanıcıya ulaşabilecek modellerimiz olması bizi ve iş ortaklarımızı memnun etmektedir. Son dönemde devreye aldığımız www.fordikinciel.com adresli web sitesi ile müşterilerimize daha kurumsal ve güvenilir hizmet vermeyi hedefledik. Kısa süre önce açtığımız web sitemizle ilgili oldukça pozitif geri dönüşler almaktayız.

Operasyonel Kiralama şirketleri için markaların sunduğu satış sonrası hizmetlerin kalitesi büyük önem taşıyor. Markanız bu konuya nasıl yaklaşıyor? Satış sonrası hizmetlerde operasyonel kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Filo departmanımızın çatısı altında, satış ve satış sonrası konularını takip etmekteyiz. Biz de müşteri memnuniyetini gözeterek, filo departmanımız kanalıyla gerektiğinde doğrudan temasa geçerek, hızlı cevap gerektiren konularda devreye girmekteyiz. Aynı zamanda yetkili servis kullanımının artırılması ile alakalı olarak, kısa ve uzun vadeli projeler üzerinde çalışmalar yapmaktayız. Bu konu servislerimizden yararlanarak hem uzman kadronun tecrübesinden faydalanmak hem de doğru parça kullanımı ile araç ve dolayısıyla kullanıcıların güvenliğini ilgilendiren bir konu olduğu için önceliklerimiz arasında yer almaktadır.

Top