Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Müşterilerimizin İhtiyaçları İle Kiralama Sektörü Arasında Bir Köprü Olmayı Hedefliyoruz

Hüseyin ÖZKAYA<br />Odeabank Genel Müdürü
Hüseyin ÖZKAYA
Odeabank Genel Müdürü

Bankanız ve faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

O deabank, Bankacılık Düzenleme ve  Denetleme Kurulu’nun 28 Ekim 2011  tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan kararı ile kuruluş izni alarak, 15 yıl aradan sonra Türkiye’de bu izni alan ilk ticari banka olmuştur. 02 Ekim 2012 tarihli faaliyet izni ile birlikte de Türk Bankacılık sektörünün en genç oyuncusu olarak faaliyete  başlamıştır.

Odeabank, Lübnan’ın en büyük ve en güçlü finansal kurumu ve Orta Doğu’nun lider  bankalarından olan Bank Audi Grubu’nun  Türkiye’deki iştirakidir. Bank Audi Grubu  11 farklı ülkede var olan, ticari ve kurumsal  bankacılık, bireysel bankacılık, on-line aracılık, özel bankacılık ve yatırım bankacılığı da  dahil olmak üzere geniş bir yelpazede ürün  ve hizmetler sunan bir gruptur.

Biz de Odeabank olarak Türkiye’de, sermayedarımızın gücü ve desteğinin yanında,  genç, dinamik, hırslı ve başarı odaklı ekibimiz ile Bankacılığın kurumsal, ticari, kobi ,  bireysel ve yatırım bankacılığı dahil olmak  üzere tüm segmentlerinde hızlı ve verimli  bir şekilde hizmet vermeye odaklandığımız  yapımızla ve her müşterinin kendini özel  hissedeceği bir anlayışla hizmet süreçlerimizi yapılandırdık.

Kısaca rakamlara bakacak olursak, 2012 yılını Maslak, Güneşli, Kozyatağı, Caddebostan, İzmir ve Ankara’da açtığımız 6 şube ve  396 çalışan ile tamamladık. 2013 yılı ilk çeyreği itibari ile Bursa, Gaziantep, Bebek, Nişantaşı şubelerimizin açılışı ile toplam şube  sayımız 10’a ulaştı. Ayrıca, Vatan Bilgisayar  mağazalarının içine tüketici kredisi amaçlı şubeler açarak sektörde bireysel bankacılığa yeni bir yaklaşım da getirmiş olduk.  Yılsonuna kadar 32 şubeye ve 6 adet Vatan  Bilgisayar mağaza içi şubesine ulaşacağız.  2013 yılının ilk çeyreği sonunda, aktif büyüklüğümüzü 7,8 milyar TL’ye, kredilerimizi 3,8 milyar TL’ye ve mevduat rakamımızı  6,5 milyar TL’ye çıkardık. Bankacılık sektörüne göreceli küçük bir ekiple büyük başarılara imza attığımız için çok mutluyuz.

 

“Odeabank Genel Müdürü  Hüseyin ÖZKAYA,

önümüzdeki dönemde  Odeabank’ın müşteri tabanı  derinleştikçe ticari ve KOBİ  müşterilerinin ihtiyaçları ile  kiralama sektörü arasında  köprü kurarak artan  sinerjilerden yararlanmayı  hedeşediklerini dile getirdi.”

Sunmayı planladığımız yüksek hizmet kalitesi, geniş ürün yelpazesi ve bunları tamamlayıcı nitelikte insan kaynakları ve teknolojiye yaptığımız yatırımlar ile müşterilerimiz için tutarlı ve güvenilir platformlar yaratacağımıza inanıyoruz. Sürekli olarak Türk ekonomisinin finansmanına katkı sağlamayı hedeşeyen bankamız, genç bankacılara  da önemli istihdam fırsatları sunacak.

Operasyonel Kiralama ve günlük kiralama  şirketlerine nasıl yaklaşıyorsunuz?Operasyonel Kiralama ve günlük kiralama şirketlerine sunduğunuz finansman paketleri hakkında bilgi verir misiniz?

Operasyonel kiralama ve günlük kiralama  nispeten yeni sayılabilecek ama dikkatle izlediğimiz, önem verdiğimiz bir sektör. Hızla büyüyorlar, büyümelerine paralel finansman ihtiyaçları artıyor ve bankalarla olan  ilişkileri derinleşiyor. Şu anda bu sektörden  gelen talepler firma bazında özel olarak değerlendiriliyor ve müşterinin ihtiyacına özel  çözüm sağlanıyor. Bilançoyu doğru analiz  edebilmek önemli, çünkü sektör özelliği gereği bilançolara gelecek dönemlerdeki alacaklar yansımıyor. Dolayısı ile burada bir likidite analizi yapılıyor. Bu likidite analizinde; bilanço dışı alacaklar, operasyonel kiralamaya konu olan varlığın 2.el değeri, firmanın kısa ve uzun vadeli yükümlülükleri  dikkate alınıyor ve sonuçta firmaların likidite durumu ortaya konuluyor.  

Alacak kalitesinin doğru analiz edilmesi de  diğer önemli bir faktör. Burada belirtmemiz  gereken önemli bir nokta da Odeabank’ın  gelen talepleri derinlemesine analiz etmesine karşın aynı zamanda hem kredilendirme  sürecinde hem de operasyonel süreçlerde  hızlı yanıt verebilmesi.  

Finansman sonrası talep edilirse kiralama  bedellerinin tahsilatlarına da aracılık ederek ve kredi tahsilatlarının otomatik olarak  gerçekleşmesini sağlayarak firmaların nakit akışlarını yönetmelerine yardımcı olabiliyoruz. Ayrıca, faaliyet gelirleri ve finansman giderleri arasında vade ve/veya kur riski oluşan durumlarda hazine ürünlerine dayalı özel çözümlerimiz ile bu riskleri minimize etmeye yardımcı oluyoruz.

Operasyonel kiralama ve günlük kiralama  firmalarına finansman sağlarken nelere dikkat ediyorsunuz? Firmaların sağlaması gereken standartlar nelerdir?

Yeni ve dinamik bir sektör olması nedeniyle buradaki firmaların değerlendirmesinin  hassasiyetle yapılması gerekiyor. Sağlanan  finansmanın kullanım amacına uygun değerlendirilmesi çok önemli. Kredi kullanan  firmanın faaliyet gelirleri ile geri ödeme yapabilir olması gerekiyor. Bu nedenle iş hayatında belirli bir geçmişi olan, sektörü iyi  bilen, işine hâkim, gelişmeleri sürekli olarak izleyen, kârlı çalışabilen firmaları hedeşiyoruz. Kullandırılan kredilerin faaliyet geliri ile ödenmesini beklediğimiz için kiralama  şirketinin müşterilerini belirleme yöntemleri ve iyi bir risk yönetim bilinci olması da  bizim için önemli. Şirketlerin nakit akışlarını ayrıca vade, faiz ve kur risklerini yönetebilir olmaları kredilendirebilmek için önemli. Bir önceki sorunuzu yanıtlarken belirttiğim nakit akışlarını ve risklerini yönetmek  için biz de mevcut ürünlerimiz ile yardımcı oluyoruz.

Operasyonel Kiralama ve Günlük Kiralama  ülkemizde gelişme potansiyeli yüksek sektörler olarak görülüyor. Sizin bu konudaki  görüşünüz nedir? Bu gelişime uygun çalışmalarınız nelerdir?

Araç sahipliğin artması ve kullanıma ilişkin alışkanlıkların hızla değişmesine paralel  olarak operasyonel kiralama sektörü de büyüyor, önemi ve ağırlığı artıyor. Artık sektöre özel bir dergi çıkıyor olması bile bunun  en önemli kanıtı.

“Finansman sonrası  talep edilirse kiralama  bedellerinin tahsilatlarına  da aracılık ederek ve kredi  tahsilatlarının otomatik olarak  gerçekleşmesini sağlayarak  firmaların nakit akışlarını  yönetmelerine yardımcı  olabiliyoruz.”

Hepimizin hatırladığı gibi, yakın tarihe kadar  araç sahibi olmak göreceli olarak daha zordu ve sahip olunan araçlar genellikle uzun  yıllar hatta ikinci nesil tarafından dahi kullanılırdı. Ancak gelişen teknolojiye paralel  olarak üretim maliyetlerinin düşmesi, ekonomik refahın ve kullanıcıların talep ve beklentilerinin artması ile bir araca sahip olma  ve değiştirme alışkanlıkları çok farklı noktalara geldi. Konunun diğer bir boyutu da  hem iş hem özel hayatın hızlanması, kullanıcıların araç ile ilgili bakım, onarım, vergiler vb. gibi operasyonel işler için yeterli vakit bulamıyor olması veya buna harcanacak  zamanın daha verimli kullanmayı tercih etmeleri. Özellikle çok sayıda araç yönetmek  zorunda olan şirketlerde kendi filosunu yönetmek önemli bir gider kalemi de oluşturmaya başladı.

Bu noktada kiralama şirketleri iyi bir alternatif olarak ortaya çıktılar. İlk başlarda daha  büyük ölçekli kurumsal/büyük ticari niteliğindeki firmalara yönelik olarak çalışan sektör, sonrasında KOBİ’lere de hizmet vermeye başladı. KOBİ’lerin operasyonel/günlük  kiralama alışkanlıkları gün geçtikçe artıyor.  Henüz gelişmiş ülkelerdeki gibi bireyler düzeyinde yaygın bir kullanım olmasa da, yakın gelecekte bireyler/tüketiciler düzeyinde  bir pazar genişlemesi olacağını düşünmek  hatalı olmaz.

Odeabank olarak biz de büyüyen bu sektörü  hem finansman sağlayarak hem de finansal  ihtiyaçları yönünden danışmanlık yaparak  destekliyoruz. Önümüzdeki dönemde müşteri tabanımız derinleştikçe ticari/KOBİ müşterilerimizin ihtiyaçları ile kiralama sektörü  arasında köprü kurarak artan sinerjilerden  yararlanmayı hedeşiyoruz. İleride, bireysel  müşterilere kiralama hizmetleri yaygınlaştıkça bu yönde de çözümler sunan paketlerimiz olacak. Geleceğe yönelik bir diğer vizyonumuz da, elektrikli araç kiralama talepleri yaygınlaştıkça çevreci kimliğimizle avantajlı çözümler sunan birkaç bankadan birisi olmak.

Tüm bunlara ek olarak biz de banka olarak  araç filomuzu filo kiralama yöntemi ile yaparak sektörün sunduğu avantajlardan faydalanıyoruz.

Top