Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Araç Kiralama, Müşterinin Operasyonel İş Yükünü Azaltıyor

Bankanız ve faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?
Garanti Bankası 66 yıllık köklü bir geçmişe sahip. 102 milyar ABD Doları’na ulaşan toplam aktif büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük ikinci özel bankası konumunda. Kurumsal, ticari, KOBİ, özel, bireysel ve yatırım bankacılığı dahil olmak üzere bankacılık sektörünün tüm iş kollarında faaliyet gösteren Garanti; hayat ve emeklilik, finansal kiralama, faktoring, menkul değerler, portföy yönetimi ve Hollanda, Rusya ve Romanya’daki uluslararası iştiraklerinin de aralarında bulunduğu 8 finansal iştiraki ile entegre bir finansal hizmetler grubudur. 2012 yıl sonu itibarıyla, yurtiçinde 926 şubesi, Kıbrıs’ta 5, Lüksemburg ve Malta’da birer olmak üzere yurtdışında 7 şubesi, Londra, Düsseldorf ve Şangay’da birer temsilciliği, 3.500’i aşkın ATM ağı, ödüllü Çağrı Merkezi, üstün teknolojik altyapıya sahip mobil ve internet şubelerinden oluşan yaygın dağıtım kanalları ile Garanti; 12 milyonu aşkın müşterisinin her türlü finansal ihtiyacına cevap veriyor. Kurumsal yönetişim alanındaki en iyi uygulamaları kendine örnek alan Garanti’nin yönetiminde iki güçlü kurum, Doğuş Holding ve Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A. (BBVA), eşit ortaklık ilkesiyle hareket ediyor. Örgütlenme becerileri ve hissedarları için maksimum değer kazandırma yaklaşımı, Garanti’nin güçlü performansını destekliyor. Garanti Bankası, dinamik çalışma modeli ve teknolojik inovasyona verdiği önem ile fark yaratmaya ve müşterilerinin hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor. Garanti’nin, müşterilerine sunduğu kişiselleştirilmiş çözümlerin ve zengin ürün yelpazesinin 70 milyar ABD Doları değerinde nakdi ve gayri nakdi kredi portföyüne ulaşmasında önemli bir payı bulunuyor. Gelişmiş risk yönetim sistemleri ve yerleşik risk kültürü sayesinde yakaladığı yüksek aktif kalitesi ise Garanti’yi sektördeki rakiplerinden farklı kılıyor. Garanti, yalnızca müşterileri ve hissedarlarına değil, aynı zamanda tüm paydaşları ve içerisinde bulunduğu topluma katma değer sağlamayı amaçlıyor. Bu hedeşe kültür, sanat, çevre, eğitim ve spor alanlarında sağladığı uzun vadeli destekler, Garanti’nin sürdürülebilirlik konusuna verdiği önemi ve duyarlılığını yansıtıyor.

Operasyonel Kiralama ve Günlük Kiralama şirketlerine nasıl yaklaşıyorsunuz?
Operasyonel Kiralama ve Günlük Kiralama şirketlerine sunduğunuz finansman paketleri hakkında bilgi verir misiniz?
Operasyonel Filo Kiralama ve günlük kiralama şirketlerinin, hizmet sundukları şirketlere yönelik sağladıkları avantajlar ile çok önemli bir fonksiyon üstlendiklerini düşünüyorum. Sundukları hizmetler ile müşterilerinin operasyonel iş yükünü azaltırken, şirketlerin ana faaliyet alanlarına odaklanabilmelerini sağlıyorlar. Bununla birlikte, finansal açıdan da önemli bir ihtiyacı karşılıyorlar. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin nakit ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kredi limitlerinin çok yüksek olmadığını düşünürsek, araçlarını satın almak yerine kiralayabilmeleri, kredi limitlerini daha efektif kullanmaları için önemli bir fırsat. Garanti Bankası, her sektöre özel finansal çözümler geliştiren bir banka. Operasyonel Filo Kiralama ve günlük kiralama şirketlerinin kendi fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri için de finansal çözümler sunuyor ve ihtiyaç duydukları finansman konusunda aktif ve oldukça etkin olarak çalışıyoruz. Filo Kiralama şirketlerinin işletme sermayesi finansmanına yönelik çözümlerimizin yanı sıra, filo kiralama işlemlerinin finansmanına yönelik kredi paketlerimiz de bulunuyor. Bir başka önemli ürünümüz olan “Nakit Yönetimi” hizmetimiz ile Filo Kiralama şirketleri, müşterilerinin kiralarını kolaylıkla tahsil edebiliyor ve kendi nakit akışlarını kolayca yönetebiliyor. Üstelik, Garanti Bankası’nın rakipsiz internet, cep, telefon bankacılığı ve üstün teknolojik alt yapısı ile tahsilat ve ödeme sistemlerindeki uzmanlığından faydalanabiliyor. Sunduğumuz tüm finansman paketlerini, firma ve proje bazında özel olarak yapılandırıyoruz. Operasyonel Kiralama ve Günlük Kiralama ülkemizde gelişme potansiyeli yüksek sektörler olarak görülüyor. Sizin bu konudaki görüşünüz nedir?
Operasyonel Filo Kiralama sektörü, son yıllarda ülkemizde adından sıkça söz ettiren ve hızla büyüyen sektörlerden biri konumunda. Operasyonel Filo Kiralama, birkaç yıl öncesine kadar yalnızca büyük ölçekli firmaların tercihi durumundayken, şimdi KOBİ’lerin de tercihi haline gelmeye başladı. Sektör büyüklüğü, TOKKDER’in tahminlerine göre 150 bin araca ulaşmış bulunuyor. Ancak, şirketlerin büyük bir kısmı halen, kullandıkları araçları kiralamak yerine satın almaya devam ediyor. Ticari kuruluşların mülkiyetindeki araç sayısının tahminen 1.2 milyon adet civarında olduğundan yola çıkarak, sektörün daha mevcut potansiyelinin yüzde 10’una yeni ulaştığını söyleyebilirim. Diğer yandan, gelişmiş ülkelerde bireyler de Operasyonel araç kiralama ürünlerini sıklıkla tercih ediyor. Ülkemizde ise bireylerin binek araçlarını uzun dönem kiralama yoluyla edinmeleri alışkanlığı daha kazanılmış durumda değil. Operasyonel Kiralamanın kolaylıkları ve avantajları daha iyi anlaşıldıkça, sektörün hızla büyümeye devam edeceğini ve trafiğe kayıtlı 17 milyon araç arasında daha büyük bir paya sahip olacağını düşünüyorum.

Operasyonel Kiralama ve Günlük Kiralama sektörlerindeki bu gelişme potansiyeline karşılık bu alandaki çalışmalarınız nelerdir?
Operasyonel Filo Kiralama alanındaki büyüme potansiyelini öngörerek, 2007 yılında Garanti Filo’yu kurduk. Şirket, bu sürede araç parkını 8 bin 500 adete çıkarttı ve sektörün ilk 10 şirketi arasına girdi. Garanti Filo, sektördeki büyümenin de üstünde bir büyüme ile sektördeki payını artırmayı, sunduğu üstün hizmet kalitesi ile Türkiye’nin en beğenilen filo şirketi olmayı hedeşiyor. Bunun için 2012 yılında Garanti Filo’nun organizasyon yapısını önemli ölçüde genişlettik. Türkiye geneline yaygın, 900’ün üzerindeki Garanti Bankası şubesiyle filo kiralama ürününü tanıtıyor ve Garanti Filo’nun hizmetlerine kolayca ulaşılabilmesini sağlıyoruz. Gerek bankamızın verdiği otomobil kredileri, gerekse Garanti Filo’nun faaliyet alanı sebebiyle otomotiv sektöründeki gelişmeleri yakından takip ediyor ve değişen tüketici davranışlarını mercek altında tutuyoruz. Araştırmalar gösteriyor ki, günümüzde tüketici davranışları, teknolojik gelişmelerden doğrudan etkileniyor. Otomobil donanımlarında teknolojinin hızla gelişmesi, kullanıcılarda en güncel teknolojiye sahip olma isteğini tetikliyor. Bununla birlikte, rekabetçi finansman seçenekleri ve hizmet kalitesi, otomobil satın alma kararında önemli rol oynuyor. Tüketicilerin en yeni teknolojiyi kullanma isteğini, uygun finansman ihtiyacını ve yüksek hizmet kalitesini karşılayabilecek en uygun çözüm Operasyonel kiralama olarak görünüyor. Bu sebeple, gün geçtikçe, ülkemizde de tüketicilerin araçlarını satın almak yerine kiralamayı daha çok tercih edeceğini düşünüyorum.

Otomotiv sektörünün önemli konularından bir diğeri ise, elektrikli araba teknolojisi. Çevresel sorunlar sebebiyle yurt dışında, elektromobilite alanında çalışmaların sürdüğünü ve önemli aşamalar kaydedildiğini biliyoruz. Avrupa’da şimdiden 50 bin şarj istasyonunun olduğu ve 2020 yılına kadar bunun 500 bin adete çıkacağı tahmin ediliyor. Gelişmiş ülkelerde elektrikli araba kullanımı bu kadar artarken, çevreye duyarlı bir banka olarak biz de, bu alanda üstümüze düşen görevi yapmaya hazırlanıyoruz. Elektromobilite ilk etapta şehir içi araç kullanımlarında yaygınlaşacak gibi görünüyor. Bu fikirden yola çıkarak, şirketlerin elektrikli araba kiralama taleplerinin artacağını düşünüyorum. Garanti Filo, elektrikli araç kiralama hedeşerini şimdiden yüksek tutuyor. Garanti Filo, hem Garanti Bankası iştiraki olmanın, hem de Doğuş Grubu şirketi olmanın avantajıyla, bankacılık ve otomotiv sektörlerinin her ikisiyle de güçlü bir sinerjik bağa sahip. Bu bakımdan Garanti Filo’nun, sektördeki birçok rakibinden farklılaştığını söyleyebilirim. Konusunda uzman kadrosu ile Garanti Filo, filo yönetimi konusunda müşterilerine danışmanlıkta bulunuyor, ihtiyaç duydukları doğru hizmete yönlendiriyor. Yalnızca belirli marka ve model araçlar için değil, Türkiye’de satılan tüm marka ve model binek araçlar için Operasyonel Filo Kiralama hizmeti sunuyor. Araç markalarınca belirlenmiş bakım ve onarım standartlarını eksiksiz uygulayarak, müşterilerine en iyi hizmeti veriyor. Sürekli gelişen ve büyüyen hizmet yapısıyla Garanti Filo’nun sektörün büyümesinde önemli bir paya sahip olacağına inanıyorum.

Operasyonel Kiralama ve Günlük Kiralama firmalarına finansman sağlarken nelere dikkat ediyorsunuz?
Firmaların sağlaması gereken standartlar nelerdir?
Filo Kiralama şirketlerini finanse ederken, şirketlerin öncelikle mali yapısını inceliyoruz. Şirketin ödeme performans yeterliliği ve kredibilitesi kredi değerlendirmesinde ilk dikkat ettiğimiz konular. Ancak, şirketin mevcut araç sayısı ve mevcut müşterilerinin mali performansı da kredilendirmeyi doğrudan etkileyen unsurlar. Kredinin teminatının alacağın temliki, araç rehini veya şirket ortaklarının garantisi ile mi verileceği ise bir diğer değerlendirme konusu. Yapılacak olan işlemin hem Filo Kiralama şirketi, hem de bu şirketten hizmet alan şirketlerin ölçeği açısından doğru bir işlem olup olmadığı değerlendirilerek nihai kredi kararı hazırlanıyor.

Top