Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Filo Kiralama Pazarı Avrupa’da Farklı Yöntemlerle Büyüme Yolunda

Frost & Sullivan’ın gerçekleştirdiği “Avrupa Filo Kiralama Pazarının Stratejik Analizi” başlıklı araştırmasına göre kurumsal araç paylaşımı ve çok çeşitli ulaşım çözümleri yeni büyüme yollarının önünü açıyor.

2010 yılında Türkiye’de faaliyetlerine başlayan dünyanın önde gelen araştırma ve danışmanlık kuruluşlarından Frost & Sullivan, Türkiye’de hazırladığı başta enerji,araç, savunma ve sağlık olmak üzere çeşitli sektörlerde uzun vadeli pazar öngörülerini de kapsayan raporlarıyla uluslararası şirketlerin ve yatırım fonlarının Türkiye’deki faaliyetlerine yardımcı

olmanın yanı sıra farklı sektörlerde birçok Türk firmasına özel araştırma ve danışmanlık hizmetleri vererek iç ve dış pazarlarda büyümelerine yardımcı olmayı sürdürüyor. Bu kapsamda Frost & Sullivan, Türkiye filo kiralama pazarını da yakından ilgilendiren yeni gelişmeleri Avrupa ülkeleri ölçeğinde mercek altına alıyor.

Olgunlaşmış pazarda yeni keşifler

Frost & Sullivan’ın analizine göre Avrupa’nın olgunlaşmış filo kiralama pazarı büyüme doğrultusunda yeni yollar keşfediyor. Kiralama şirketleri yalnızca araç kiralayan şirketler olmaktan çıkıp çok yönlü ulaşım çözümleri tedarikçileri haline geliyor. Şirketler iş hacimlerini artırmak için faaliyetlerini geliştirmeye ve ürün ve hizmet portföylerini genişletmeye yoğunlaşıyor. Filo kiralayan birçok şirketin kurumsal araç kiralama sektörüne giriş yapması bekleniyor.

Frost & Sullivan’ın “Avrupa Filo Kiralama Pazarının Stratejik Analizi” başlıklı araştırması, araç filosu kiralama pazarının 20112018 yılları arasında yüzde 6,2 oranında yıllık bileşik büyüme kaydedeceğini ortaya koyuyor. Araştırma kapsamında operasyonel kiralamanın, 2011 yılındaki seviyesinin yüzde 55 üzerine çıkarak 2018 yılına kadar filo kiralama faaliyetlerinin yüzde 62’lik bir bölümünü oluşturacağı da tahmin ediliyor. Bununla birlikte, yapılan değerlendirmeye göre kiralama şirketlerinin temel seviye araç kiralama üzerinden mobilite çözümleri sunmasıyla birlikte, araç kiralama sektörünün ‘Toplam Optimizasyon Maliyeti’ hesabından ‘Toplam Mobilite Maliyeti’ hesaplamasına geçeceği ileri sürülüyor.

Araç paylaşımı gibi yeni iş modelleri gelişiyor

Frost & Sullivan Türkiye Otomotiv Araştırmaları Direktörü Mohamed Mubarak, sektörde yaşanan yeni gelişmeler hakkında şu değerlendirmeyi yapıyor: “Hâlihazırda olgunluğa ulaşmış olan kiralama sektörü kendini yeniden keşfediyor, araç paylaşımı gibi yeni iş modellerine yatırım yapılarak çok çeşitli nakliye çözümleri sunuluyor. Araç kiralamanın, gelecekte her türlü mobilite çözümünün bir arada bulunabileceği bir dükkân haline gelmesi bekleniyor.”

Frost & Sullivan’a göre filo kiralama şirketleri, toplu taşıma modelleriyle uzun ve kısa vadeli seyahat seçeneklerini entegre eden çözümler sunabilecekler. Örneğin müşterilerin mobilite deneyimlerini geliştirmek için Expedia ve Travelocity gibi seyahat portallarıyla işbirliğine gidecek, park etme çözümleri bulma ve şirketler için araç paylaşımı gerçekleştirme faaliyetlerine destek olacaklar.

Ekonomik kriz gelişmeyi yavaşlatıyor ,

Frost & Sullivan analistleri, Avrupa’da süregelen ekonomik krizin filoların yenilenme hızını ve yeni satın alımları yavaşlattığını belirtiyorlar. Bazı ülkelerde şirketler sözleşmelerini feshederken, sözleşmelerini 41 ila 45 aya kadar uzatmak zorunda kalanlar da oluyor. Bu sorunu çözmek için kiralama şirketleri, “Flexi Leasing” olarak adlandırılan yeni bir çözüm sunarak müşterileri olan şirketlere 12 ila 18 ay arasında kısa dönemli araç kiralama imkânı tanıyorlar.

Flexi Leasing modelinin önemine vurgu yapan Mubarak, Flexi Leasing’in ekonomik iniş çıkışlar yaşayan son kullanıcılar için cazip bir seçenek olarak gelişmeye devam edeceğini ifade ediyor. Mubarak, bu modelin aynı zamanda diğer çok çeşitli çözümlerle birlikte temel bir hizmet olarak sunulmaya başlayacağını ve buradan hareketle ölçeklenebilir bir iş modeli haline geleceğinin altını çiziyor.

Yapılan değerlendirmeye göre kiralama şirketlerinin temel seviye araç kiralama üzerinden mobilite çözümleri sunmasıyla birlikte, araç kiralama sektörünün ‘Toplam Optimizasyon Maliyeti’ hesabından ‘Toplam Mobilite Maliyeti’ hesaplamasına geçeceği ileri sürülüyor

Top