Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Uygun Koşullarda Rahat Ve Hızlı

Işıl Rent a Car Genel Müdür Yardımcısı<br />Begüm Kılıçlıoğlu
Işıl Rent a Car Genel Müdür Yardımcısı
Begüm Kılıçlıoğlu

Doğan Holding kuruluşu Işıl Rent a Car, uçak bilet satışından toplantı organizasyonuna ve araç kiralamasına kadar çok sayıda hizmeti aynı çatı altında barındırarak tercih edilme eğilimini yükseltiyor. Işıl Rent a Car Genel Müdür Yardımcısı Begüm Kılıçlıoğlu: “Eğer kaliteli hizmet sunmayı başarabilmişseniz, biletini sizden alan bir yolcu, otomobil kiralama ihtiyacını da niçin sizden karşılamasın? Ona büyük bir zaman ve emek kazancı sağlamış olacaksınız” diyerek rekabet avantajlarını ve sundukları hizmetlerin kalitesini anlatıyor.

Otomobil kiralama işinin yanı sıra seyahat acentası da olmanız nasıl bir sinerji yaratıyor?
Bir seyahat acentesi olmamızın yanı sıra, Doğan Holding gibi köklü bir kurumun içinde olmamız bu sinerjiyi arttırıyor. Müşterilerimiz, ciddiyetimızi daha kolay anlıyor. Bu da, bize duyulan güven duygusunu pekiştiriyor, bizim daha kaliteli hizmet sunmamız konusunda itici bir güç oluşturuyor. Her zaman farklı projeler üretip uyguladık. Bu tür projelerle cazibe yaratmak, müşteri memnuniyeti açısından oldukça gerekli.

Biz daha çok şirketlere hizmet eden bir seyahat acentesiyiz. Şirketimiz üç ayrı markayla hizmet veriyor; Işıl Tur, Işıl Events ve Işıl Rent a Car. Kurumların her türlü seyahat ihtiyacını karşılarken, kendi ‘rent a car‘ filomuzdan faydalanmak, hem bizim için hem de çalıştığımız şirketler için fayda oluşturuyor. Şirketler çalışanlarının, hizmetlerden en uygun şartlarda, rahat ve hızlıca faydalanabilmelerini istiyor. Biz de bünyemizde, uçak bilet satışından toplantı organizasyonuna ve araç kiralamasına kadar her türlü hizmeti barındırdığımızdan, şirketlerin bizi tercih etme eğilimi daha fazla oluyor.

Turizm, halihazırda çevrim-içi sistemleri kullanan, alışverişi kolay ve hızlı hale getirmeye başlayan bir sektör. Bu anlamda, otomobil kiralama için geliştirdiğiniz fikirler var mı?
Günümüzde en değerli şey zaman. Bu doğrultuda, alışveriş trendi ve alışkanlıkları da çok büyük ölçüde değişti. Uçak bileti satın alanların büyük bir kısmı, araç kiralamaya ihtiyaç duyuyor. Eğer kaliteli hizmet sunmayı başarabilmişseniz, biletini sizden alan bir yolcu, niçin bu ihtiyacını da sizden karşılamasın? Ona büyük bir zaman ve emek kazancı sağlamış olacaksınız. Tabii buradaki en önemli etken, kaliteli ve güvenli hizmet sunmuş olmanız. Müşteriniz sizi böyle tanımışsa, başarı için şansa ihtiyacınız yok demektir.

Otomobil kiralama için planladığımız, ancak henüz hayata geçirmediğimiz çeşitli fikirlerimiz var. Özellikle ‘günlük araç kiralamada’ çevirim-içi sistemleri kullanmak çok önemli. Bunun yatırımı içindeyiz.

Bireysel müşterilerin ileride kötü süprizlerle karşılaşmaması için kurumsal yerlerden araç kiralamasını öneririm. Kurumsal müşterilerin de, sözleşme şartlarıyla birlikte, araçların periyodik bakımlarını, parça değişim aralıklarını, yedekleme şartlarını, lastik değişim aralıklarını, kasko içeriklerini, geç ödeme şartlarını, çekici hizmetlerini ve bunun gibi tüm hizmetleri göz önünde bulundurarak fiyat teklifi almalarını öneririm.

Otomobil kiralamadaki müşteri profilinizden söz eder misiniz? Bireysel ve kurumsal kiralamalardaki oran nedir?
Bildiğiniz gibi Doğan Holding’e bağlı bir şirketiz. Çetin ihale ve pazarlıklar sonucunda, grup şirketlerimize filo araçlarının çoğunu biz veriyoruz. Filomuzun yüzde 15’i ile ‘günlük araç kiralaması’ yapıyoruz. Grup şirketlerimizin filomuz içindeki oranı ise yüzde 40 civarında.

“Otomobil kiralama için planladığımız, ancak henüz hayata geçirmediğimiz çeşitli fikirlerimiz var. Özellikle ‘günlük araç kiralamada’ çevirim-içi sistemleri kullanmak çok önemli. Bunun yatırımı içindeyiz”

Bireysel müşterilerin kiralama şirketi seçerken nelere dikkat etmelerini önerirsiniz? Aynı şekilde, kurumsal müşteriler için dikkat edilecek noktalar neler?Seyahat, gezi amaçlı günlük kiralamalarda bir başkalaşımdan sözedebilir miyiz?
Uçakla seyahat arttıkça günlük araç kiralama da buna bağlı olarak artmakta. Uçakla seyahatin cazip hale gelmesi, seyahat eden kişilerin gittiği yerlerde araç ihtiyacı doğurmakta. Dolayısıyla daha önce iş seyahatleri için yapılan kiralamalar artık tatil amaçlı da tercih edilir oldu. Bu da sektörü canlandıran bir etmen oldu.

Bireysel müşterilerin ileride kötü süprizlerle karşılaşmaması için kurumsal yerlerden araç kiralamasını öneririm. Kurumsal müşterilerin de, sözleşme şartlarıyla birlikte, araçların periyodik bakımlarını, parça değişim aralıklarını, yedekleme şartlarını, lastik değişim aralıklarını, kasko içeriklerini, geç ödeme şartlarını, çekici hizmetlerini ve bunun gibi tüm hizmetleri göz önünde bulundurarak fiyat teklifi almalarını öneririm. Şirketler araç kiraladığında geri dönmek için 3 yılı beklemek zorunda kalabilirler.

“Günümüzde en değerli şey zaman. Bu doğrultuda, alışveriş trendi ve alışkanlıkları da çok büyük ölçüde değişti. Uçak bileti satın alanların büyük bir kısmı, araç kiralamaya ihtiyaç duyuyor”

Kaç yıldan beri TOKKDER üyesisiniz?Bu, birlikte olma gücünün getirileri ve beklentileriniz nedir?
Milta Turizm İşletmeleri olarak 2009 yılından beri TOKKDER üyesiyiz. Böyle bir derneğe üye olmanın en önemli getirisi, sektördeki her yenilikten zaman kaybetmeden haberdar olmamız. Öte yandan düzenlenen çeşitli toplantılarla fikir alışverişinde bulunma imkanı yakalıyoruz. Ayrıca söz konusu toplantılara davet edilen ve sektörde köklü olan yabancı firma temsilcileriyle, sektörün inceliklerini paylaşma fırsatını yakalamış oluyoruz.

Begüm Kılıçoğlu
Dame De Sion Fransız Kız Lisesi’ nden sonra eğitimine Fransa’da devam etti. Ekonomi okuduktan sonra Project Of Management ve Consulting olmak üzere iki ayrı dalda master yaptı. Eğitimin sonunda, Fransa’daki Danone’de işe başladı. Danone-Sabancı şirket evliliğinin ardından, Türkiye Danone’ye transfer oldu. Danone’nin Sabancı grubuyla yollarını ayırdıktan sonra, Doğan Holding şirketler grubunda iş hayatına devam etti. Grup içinde değişik fırmalarda çalıştıktan sonra da Işıl Tur’da genel müdür yardımcısı olarak çalışmaya başladı ve son altı senedir bu görevi sürdürmektedir.

Top