Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Otomobil İle Doğdu, Otomobil İle Büyüyor

Miller Oto Ticaret ve Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı<br />MERT MİLDON
Miller Oto Ticaret ve Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı
MERT MİLDON

Yarım yüzyıla yaklaşan geçmişi ile doğma büyüme Çanakkale kökenli Miller Oto, İstanbul’daki yatırımlarını genişletiyor. Otomotiv yedek parça satışı ile başlayan, akaryakıt istasyonları, otomotiv ana bayiliği, deniz taşımacılığı ile büyüyen Miller Oto, son 10 yıldır otomobil kiralama sektöründe büyüyor. Miller Oto Ticaret ve Sanayi A.Ş.’nin ikinci kuşak yöneticileri, Yönetim Kurulu Başkanı Mert Mildon, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Can Mildon ve Miller Car Rental Yönetici Direktörü Elif Seda Kaban sorularımızı yanıtladı.

Miller Oto’nun kuruluşu ve faaliyet alanları ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
Miller Oto, 1967 yılında babamız Muhsin Turhan Mildon tarafından kurularak Gelibolu’da otomotiv yedek parça satışı ile faaliyetine başlamıştır. Şirketimiz halen yedi tanesi Petrol Ofisi, iki tanesi Opet şirketlerine bağlı olan akaryakıt istasyonlarıyla Çanakkale ve İstanbul’da hizmet vermektedir. Şirketimiz aynı zamanda 30 yıldır Çanakkale Fiat Ana Bayiliği işini sürdürmektedir. 2002 yılında girdiğimiz otomobil kiralama faaliyetimiz de İstanbul Kağıthane ve Çanakkale merkezli olmak üzere hizmet vermektedir. 2006 yılında kurduğumuz denizcilik şirketimizde ise, üç kuru yük gemisiyle uluslararası deniz taşımacılığı yapmaktayız.

Bize Çanakkale ve ekonomisinden bahseder misiniz?
Çanakkale 100 bin nüfuslu, tarihi ve doğasıyla, aynı zamanda yaşam kültürüyle Türkiye’nin en prestijli şehirlerinden biridir. Bildiğiniz gibi Çanakkale, Kurtuluş savaşında verilen 250 bin şehidimizle Türkiye Cumhuriyeti’nin varoluş destanının yazıldığı topraklardır. Her yıl çok sayıda insan şehitliklerimizi ziyaret ederek bu duyguyu yaşamaktadır. Aynı zamanda Truva Antik Şehri de dünyanın önemli arkeolojik miraslarındandır. İlimizin adı, dünyada tercih edilen, marka olmuş Ezine peyniri, zeytinyağı ve domatesi ile de anılmaktadır. Aynı zamanda yönetim kurulunda yer aldığım Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ile şehrimizi Türkiye ve dünyaya tanıtmak ve pazarlamak adına dünyanın birçok ülkesinde fuarlara ve organizasyonlara katılıyorum. Yani çalışmalarımızın amaçlarından bir bölümü de şehrimizi markalaştırmak üzerine kurulu. Çanakkale ekonomisi, ağırlıklı olarak turizm ve üniversite gelirlerinden oluşmaktadır. Aynı zamanda ilçelerimizde Türkiye’nin ilk 500’üne giren büyük firmalarımız da bulunmaktadır.

Gemicilik sektörüne geçişiniz nasıl oldu?
Ben, Anadolu Denizcilik Lisesi Gemi Makinaları bölümü mezunuyum. Denizcilik Lisesi tesadüfen değil, bilinçli, isteyerek girdiğim bir okuldu. Dolayısıyla denizcilik sektörüyle 15 yaşında tanışmış oldum. Üniversitede farklı alanda eğitim almış olmama rağmen yine bu sektöre yatırım yapmak istedim. 2006 yılında da denizcilik şirketimizi kurdum. Halen şirketimiz 3 adet gemisiyle Karadeniz’den Batı Afrika’ya, Kuzey – Güney Amerika’ya ve Kuzey Avrupa’ya kuru yük taşımacılığı yapmaktadır. Bununla beraber denizcilik şirketimiz kendi bünyesindeki brokerlarla chartering hizmeti de vermektedir.

Şirketinizin otomobil sektöründeki faaliyetlerinden bahseder misiniz?
Şirketimiz 30 yıldır Çanakkale Fiat Ana Bayiliğini Çanakkale Merkez, Gelibolu ve Biga ilçelerinde olmak üzere entegre tesislerimizde sürdürmektedir. Toplam kapalı alan kapasitemiz 6 bin metrekare olup 45 personelimizle hizmet vermekteyiz. Aynı zamanda iki adet kurtarıcımız, üç adet acil servis aracımızla 24 saat Çanakkale’nin tüm il ve ilçelerine hizmet vermekteyiz.

Çanakkale’deki otomobil pazarı hakkında bilgi verebilir misiniz?
Şirketimiz yıllardır Çanakkale’de açık ara pazar lideridir. Ticari araçta yüzde 32.6, binek araçta yüzde 11.1 ile toplamda yüzde 21.85 pazar payına sahiptir. Bu başarı şirketimizin sınırsız müşteri memnuniyeti ve müşteri odaklı çalışmalarının eseridir. Çanakkale binek ve hafif ticari araç pazarı yıllık bazda 5-6 bin adet arasında gerçekleşmektedir. Şirketimiz Çanakkale’deki büyük filoların tek satıcısıdır. Buradaki en önemli başarımız ise, filo müşterilerimize 24 saat servis hizmeti sağlayabilmemizdir.

En çok sattığınız araç modeli hangisi?
Fiorino modeli çıkıncaya kadar en çok sattığımız araç Doblo modelimizdi. Bugün itibariyle en çok tercih edilen aracımız Fiorino’dur. Bunun en önemli sebebi, aracın compact olması, hem aileler, hem de ticarethaneler tarafından tercih edilmesidir. Aynı zamanda servis bakım maliyetleri de çok düşüktür.

Kiralama şirketlerinin en çok tercih ettiği modeller hangileri?
Günümüzde uzun dönem kiralamanın tartışmasız en çok tercih edilen modeli Fiat Linea’dir. Bunun en önemli nedeni kendi segmentinde fiyatı en uygun ve satış sonrası maliyetleri en düşük araç olmasıdır. Kiralama şirketlerini bekleyen en önemli sıkıntı 2012 Ocak ayından itibaren Fiat Albea ve rakiplerinin Euro 5 motor teknolojisinden dolayı üretimlerinin bitecek olmasıdır. Bu da kiralama şirketlerinin satın alma maliyetlerini doğrudan etkileyecektir. n

Top