Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Global Kriz Hakkında Önder Erdem’den

Önder ERDEM TOKKDER Yön. Krl. Bşk. Hedef Filo Hizmetleri Yönetici Direktör 2008 çok da iyi bir sene olmadı. 2001 yılı sonrasında yaşanmakta olan kuvvetli büyüme ilk defa bir mola aldı diyebiliriz. Önce KDV kanunundaki değişiklik, sonrasında politik krizlerin getirdiği belirsizlik, derken yaşanmakta olan global finansal kriz, malesef 2008 yılında operasyonel kiralama endüstrisini etkiledi. Önümüzdeki dönemde derinleşen finansal kriz göz önüne alındığında kısa ve orta vadede çok parlak bir tablo olmayacağını söylemek çok zor değil.

TOKKDER’de yeni yönetimin farklılıkları nedir? Önceki yönetim döneminde daha etkin bir dernek yönetimi olabilmesi amacı ile yönetim kurulu üye sayısı 9’a çıkarılmıştı. Artan yönetim kurulu üye adedi ile eski yönetimden de üyeleri içerisinde barındıran bir yönetim oluştu. Yeni yönetimde ağırlık operasyonel kiralama şirketlerinde gibi gözükse de sektörde oldukça tecrübeli olan yönetim kurulu üyelerinin çoğunluğu aynı zamanda günlük kiralama kökenli. Yeni yönetimin ilk amacı daha kalıcı, kurumsal bir yapı oluşturmaktı. Bununla ilgili olarak öncelikli adımları da atmış bulunuyoruz. Pazarın mevcut durumu nedir? Turizmdeki talebin yaşanmakta olan finansal krizden henüz çok fazla etkilenmemiş olması ve genel iç ekonomik aktivitenin çok fazla düşmemiş olması nedeni ile günlük kiralama tarafında vasatın üzerinde bir yıl geçirilmekte. Öte yandan merdiven altı işletmelerin yarattığı haksız rekabet, hala günlük kiralamada en büyük sorun olarak sektörün sağlıklı gelişmesinin önünde durmaktadır. Operasyonel kiralama tarafında ise, maalesef 2008 çok da iyi bir sene olmadı. 2001 yılı sonrasında yaşanmakta olan kuvvetli büyüme ilk defa bir mola aldı diyebiliriz. Önce KDV kanunundaki değişiklik, sonrasında politik krizlerin getirdiği belirsizlik, derken yaşanmakta olan global finansal kriz, malesef 2008 yılında operasyonel kiralama endüstrisini etkiledi. Önümüzdeki dönemde derinleşen finansal kriz göz önüne alındığında kısa ve orta vadede çok parlak bir tablo olmayacağını söylemek çok zor değil. Operasyonel kiralama pazarının büyüklüğü nedir? Malesef henüz çok güvenilir istatistiklere sahip değiliz ancak, sektör, operasyonel kiralama yolu ile edinilen araç sayısının yaklaşık 120.000 olduğunu söylebilirim. Bu büyüklüğün yaklaşık %20’si ticari araçlardan oluşmaktadır. Müşterilerin operasyonel kiralamada tercih ettikleri markalar nelerdir? Operasyonel kiralama müşterileri genel itibari ile araçları iş ihtiyaçları için kullanmaktadır. Şu halde ön planda olan ekonomidir. Otomobil endüstrisi tarafında da markaların filo yaklaşımları değişkenlik göstermektedir. Markaların filo yaklaşımı ve ürünlerinin filoya uygunluğu bu pazardaki paylarını belirlemektedir. Bugün itibari ile Renault, Ford, Fiat filo pazarındaki en etkin markalardır. ankara araç kiralama Önümüzdeki dönemde hedefleriniz nelerdir? Başta da söylediğim gibi derneğimizi kurumsal bir yapıya kavuşturmak istiyoruz. Seçim ile gelen yönetim kurullarının yön gösterme ve kontrol etme işlevini yerine getirdiği ancak sektöre kesintisiz olarak hizmet eden bir yapı. Derneğin sektörün sorunlarını çözen, ancak düzenlenmesinde de etkin olan bir iletişim platformu olmasını arzuluyoruz. Orta vadede ise hem günlük kiralamanın hem de operasyonel kiralamanın önündeki acil problemleri belirledik ve kurduğumuz komiteler ile bu sorunları çözmeye çalışıyoruz.

Top