Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

TOKKDER İnsan Kaynakları Toplantısı

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği TOKKDER, insan kaynakları konusunda ortak bir strateji oluşturmak, sektördeki insan kaynakları yöneticileri arasındaki sinerjiyi artırmak amacıyla araç kiralama firmalarının insan kaynakları yöneticilerini bir araya getirdi. Araç kiralama firmalarının insan kaynakları personeli bu toplantıda birbirleriyle tanışma fırsatı buldu.

TOKKDER’e üye araç kiralama firmalarının insan kaynakları sorumluları derneğimizin ofisinde bir araya geldiler. Araç kiralama firmalarının insan kaynakları personeli bu toplantıyla hem birbirleriyle tanışma hem de derneğimizin insan kaynakları konusunda planladığı projelere destek veren Serdar Atmaca ile tanışma fırsatı buldular. Düzenlenen toplantıda, sektörümüzün çalışan profilinin geliştirilmesi için belirlenen hedef ve yöntemler tartışıldı. Çalışanların şirket bağlılıklarının artırılması, bilgi seviyelerinin yükseltilmesi, iş başvurularında referans teyidi imkanı sağlanması gibi konu başlıkları toplantının gündemini oluşturdu. 30 yıla yakın bir süre, farklı ülkelerde Siemens bünyesinde görev alan Serdar Atmaca bu konu başlıklarıyla ilgili deneyimlerini katılımcılara aktardı. Toplantıya katılan bazı şirket yöneticilerinin görüşleri şöyledir: Necla Çelik – DRD Derindere Filo Kiralama: Öncelikle, insan kaynakları sorumluları için tanışma ve bilgi alışverişinde bulunma fırsatını sağladığı için TOKKDER’e teşekkürlerimi iletmek isterim. Ülkemizde özellikle son yıllarda büyümekte olan operasyonel filo kiralama sektörünün İK bakış açısıyla gündeminde olan ve toplantıda ön plana çıkan konu başlıkları:

  • Sektörde yetişmiş eleman bulma sıkıntısı. Operasyonel filo kiralama süreçlerini incelediğimizde, finansal leasing, otomotiv ve sigorta sektörlerinin birlikte yapılandığı iş süreçleri mevcut. • Karma bir yapıdan oluşan bu sektörde en önemli konulardan biri etkin bir oryantasyon eğitimi uygulanması.
  • Oryantasyon süreci, en az iki ayda tamamlanan bir sektör olduğu için işe alınan kilit pozisyonlardaki nitelikli elemanların elde tutulması da önemli.
  • Özellikle çalışan sayısı az olan şirketler için sektörde temel olarak alınması gereken eğitimlerin TOKKDER organizasyonu ile ortak olarak planlanması.
  • Sektöre özel ücret araştırma çalışmasının yapılması. Yeni gelişen bir sektör olması nedeniyle çalışan sayıları ile orantılı olarak İK bölümünün şirketlerde yeni yeni yapılandığı, grup şirket yapısı olan organizasyonlarda İK süreçlerinin merkezden yürütüldüğü bu çok özel sektörde İK bölümünün önemi giderek artacaktır.

Gaye Özgül Kılınçday – LeasePlan Türkiye İK ve İdari İşler Yetkilisi: Sektördeki birçok firmanın insan kaynakları yetkilileri ile bu toplantı aracılığıyla tanışmaktan dolayı oldukça memnunum. Bu ortamı sağlayan TOKKDER Yönetim Kurulu’na teşekkür ediyorum. TOKKDER bu platformu sağlayarak gelecek dönem için güzel bir temel atmış oldu. Bu temelin iletişim ve paylaşımı arttıracağına inanıyorum. Özellikle sektöre özel eğitimlerin planlanması, diğer İK konuları ile ilgili deneyimlerin paylaşılması ve yaşanan sıkıntıların birlikte tartışılarak çözüme ulaşmasında fayda sağlayacağına inanıyorum. İletişimi koparmamak ve devamlılığı sağlayabilmek için toplantıları düzenli aralıklarla yapmak verimli olabilir. Sonraki toplantılarda güncel konular belirlenerek, deneyimler ve yaşanan sorunlar/çözümler tartışılabilir.

Atilla Pekcan – Europcar Araç Kiralama Eğitim, İletişim ve Denetim Müdürü: TOKKDER tarafından düzenlenen İK Toplantısı sonrası, birlikte yapılabilecek çok şeylerin olduğu ve gelecek için araç kiralama sektörüne büyük fayda sağlayacağı inancındayım. araç kiralama sektörünün, gelecek için ciddi bir potansiyel olduğunu düşünüyorum. Bu sektörde görev yapacak arkadaşlarımızın da satış, pazarlama, müşteri ilişkileri gibi konularda eğitim almış, yetenekli, dinamik, hizmet konusunda esnek davranabilen, yetki kullanma için karamsar olmayan, uzlaşmacı ve problem çözebilen kişiler olması gerekmektedir. Sektörde ihtiyaç duyulan bu arkadaşların yetiştirilebilmesi adına, TOKKDER tarafından periyodik olarak çeşitli eğitim programlarının düzenlenmesinin doğru olacağını ve sektörde, TOKKDER’e kayıtlı şirketlerin de eğitime destek vermelerini arzu ederim.

Elçin Başarkanoğlu – Hedef Filo İK Müdürü: Aynı sektördeki farklı şirketlerde görev yapan İK yöneticileri ve çalışanları olarak bir araya gelmek hem keyifli hem de verimli oldu. Ortak sorunlarımızın neler olduğunu fark etmek, hangi alanlarda ne çalışmalar yaptığımızı ve nasıl yaptığımızı paylaşmak hepimize yeni bakış açıları kazandırması açısından önemli. Bir de bu toplantıları belirli bir düzende gerçekleştirmeyi başarır ve eğitimlerle desteklersek sektörün ilerlemesi adına ciddi katkılarda bulunacağımızı düşünüyorum.

 

 

Şirvan Çelik – ALD Automotive: Öncelikle aynı sektördeki diğer meslektaşlarımla tanışmaktan büyük kıvanç duydum. Hepinize bu samimi ve içten davetiniz ve organizasyonunuz için teşekkürlerimi sunuyorum. Bu ilk tanışma toplantımız ile birbirimizin çalışma koşullarını tanıyarak ve birbirimizle bilgi alışverişinde bulunarak daha yakın bir bağ oluşturmaya çalıştık. “Hayatta her iş insan sayesinde gerçekleşir” felsefesiyle “Stratejik İnsan Kaynakları” farkındalığı yaratılarak asıl amacımızın başarıya inanma bilincini geliştirmek ve bu sayede şirketimizi dünya pazarının yıldızı yapmaktır.

Selcan Özer – Hertz Rent A Car: İK Toplantısı sayesinde sektörde yaşadığımız ortak sorular ve sorunları dile getirebileceğimiz ve fikir alışverişinde bulunabileceğimiz bir zemin oluşturulmasına öncülük edildi. Bir araya gelip iletişim bilgilerini edinmek bile önemli bir aşama idi. Bundan sonraki süreçte sektöre özel istihdam, eğitim, ücretlendirme ve performans değerlendirme sistemleri ile ilgili bilgi alışverişinde bulunabilme beklentilerimiz oluştu. Sağlıklı işleyen bir iletişim ve eğitim ağının sektördeki istihdamın kalitesinin ve verimliliğin artmasına yardımcı olacağını düşünüyorum.

Top