Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Dikkat: Risk Yönetimi – Fevzi Türkay OKTAY

Şirketler veya bireyler için araç kiralamanın satın almaya göre en önemli avantajlarından birisi de risk transferidir. Şirketler veya bireyler ihtiyaçları olan araçları kiralayarak birçok riski biz kiralama şirketlerine transfer ederler, süreli olarak kullanma hakkı elde ettikleri araçlarını keyifle kullanırken bize de üzerimize aldığımız bu riskleri yönetmek düşer.

Biz kiralama şirketleri için etkin risk yönetimi sürekliliğimiz ve başarılı performansımız için olmazsa olmaz bir unsurdur. Üstelik bunu değişkenlik göstergeleri son derece yüksek olan, uzun vadeli planlamanın çok zor yapıldığı ülkemizde yapmak zorundayız.

Yönetmek zorunda olduğumuz en başlıca riskleri sıralarsak: kur riski, faiz riski, ikinci el fiyat riski, sigorta riski, bakım-onarım riski, tahsilat riski, kredi riski, likidite riski, finansman riski, operasyonel riskler.

Bu risklerin hepsi faaliyetlerimize ve performansımıza ciddi etkileri olabilecek riskler. Bunları öngörmemenin, küçümsemenin, ihmal etmenin çok olumsuz sonuçları olabilir. Hizmetlerimizi fiyatlarken, gelecek ile ilgili planlamalar, bütçeler yaparken bizlere transfer edilen bu riskleri hesaplamalarımıza katmak çok önemli.

İçinde bulunduğumuz ortam risk yönetiminin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Tüm dünyada likidite gelişen ülkelere kaymaya başladı, Çin üretime dayalı ekonomisine sürdürebilirlik adına hizmet ve tüketimi de eklemeye çalışıyor. Amerika verimli ekonomisiyle yarattığı parasal genişlemeyi sorunsuz bir takvimde geri almayı planlamaya çalışıyor. Biz ise son derece kaotik bir ortamda tekrar seçime gidiyoruz. Yukarıda saydığımız birçok risk gerçekleşiyor, fiyatlar, maliyetler yükseliyor, önlem almadıysak bu riskler bizleri olumsuz etkiliyor. O yüzden risk yönetiminin önemi bir kez daha karşımıza çıkıyor.

Çinli ünlü düşünür, yazar, filozof Konfüçyüs bir zamanlar aşağıdaki sözü söylemiş “Başarı hazırlığa bağlıdır ve hazırlık olmadan başarısızlıkların ortaya çıkması kesindir.”

Risklerinizi çalışmanız, hazırlık yapmanız ve başarılı olmanız dileğiyle.

Top