Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

< Geri

MÜRŞİT UNAT

Yönetim Kurulu Üyesi, OTO PLAN

Mürşit UNAT 1964 yılında İstanbul’da doğmuştur. İTÜ Makine Fakültesi ve İ.Ü İşletme İktisadı Enstitüsü’nde öğrenim görmüştür. 1988 yılında ithalat ihracat faaliyetleri gerçekleştirmek üzere Unat Ticaret’i kurarak iş hayatına başlangıç yapan Mürşit UNAT, 1990 yılında Rusya’da Avusturya-Rusya ortak girişim konfeksiyon fabrikasının kurucu genel müdürlüğü görevini üstlenmiştir. 1993 yılında profesyonel yöneticiliği bırakıp Rusya-Türkiye arasında tekstil hammadde ticaretine başlamış, 1996 yılında ise Türkiye’ye dönmüş ve aynı sektördeki ticareti faaliyetlerini ülkemizde sürdürmeye devam etmiştir.

Türkiye’de operasyonel araç kiralama sektöründeki boşluğu fark eden UNAT, tekstil hammadde ticaretine devam ederken unvanı operasyonel kiralama olan DOCAR Operasyonel Taşıt Kiralama A.Ş.’yi 1996 yılında kurmuştur.

Talebin artması ile her yıl % 100 büyüme gösteren DOCAR’ın, sermaye yapısını güçlendirmek ihtiyacı nedeni ile Kuveytli yabancı bir yatırımcı gruba hisseleri satılmıştır. UNAT, yatırımcı ile olan sözleşmesi gereği 2007 yılı sonuna kadar CEO’luk görevine devam etmiş ve bugünkü adı Fleetcorp olan şirketi 12.500 araçlık bir parkla devretmiştir.

Mürşit UNAT rekabet yasağı süresinde ise iki önemli gelişmekte olan ülkede aynı faaliyeti devam ettirmiştir. Sırasıyla Rusya’da AutoPartners, Hindistan’da ise TransLease şirketlerini kurmuştur. Dünyanın en zor coğrafyalarında bulunan bu şirketleri 5 yıl gibi kısa sürede önemli birer oyuncu haline getirmiştir.

Mürşit UNAT, rekabet yasağının sona ermesi ile yeni kurulan Oto Plan Operasyonel Taşıt Kiralama Tic. A.Ş. ile hizmet vermeye başlamıştır. Mürşit UNAT, Türkiye’nin önde gelen kurum ve kuruluşlarını müşteri portföyünde bulunduran ve 9.000 adetlik araç filosuna ulaşan Oto Plan Operasyonel Tasıt Kiralama Tic A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Top