cep müzik indir boğazda iftar Teknede düğün Teknede mezuniyet yemekli boğaz turu

Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Başkan’ın Mesajı

Her yıl düzenli olarak yüksek büyüme performansı gösteren sektörümüz geldiği büyüklük ve yarattığı katma değerle ülkemiz ekonomisi için önemli bir noktaya ulaşmıştır. Sektörümüzün gelişimi kendisi gibi önemli paydaşlarını geliştirirken kamu kuruluşları nezdindeki farkındalığımızda artmıştır. TOKKDER olarak bu güzel gelişime önemli katkı vermek için birçok güzel çalışmaya, işbirliğine imza attık.

Şeffaflık:

Sektörümüzün gelişimine ışık tutan raporlarımızı yayınlamaya devam ettik. Bu raporlar sektörümüz ile ilgili farkındalığı artırırken, planlama ve bütçelemeyi kolaylaştırdı. Bu raporlarımıza ilaveler yapmak ve raporlarımızın gelir getirerek dernek bütçesine katkı yapmasını sağlamak üzere çalışmalara devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde günlük & kısa dönem kiralama sektörü ve kullanılmış araç satışları ile ilgili pazar araştırmalarını yapmak için çalışmalar yapıyoruz.

Lobi Faaliyetleri:

Sektörün kamu kuruluşları nezdindeki farkındalığı çok fazla artmıştır. Dernek olarak kamu kuruluşları ile yakın ilişkiler kurarak ve önemli girişimlerde bulunarak sektörümüzü ilgilendiren düzenleme ve değişikliklerde sektörümüzün menfaatlerini koruyan, sağlıklı gelişiminin devam etmesini sağlayan çalışmalar gerçekleştirdik. “İç Güvenlik Yasası” sürecinde Meclis İçişleri Komisyonu’na birkaç kez katılarak dernek olarak sektörümüzü ilgilendiren madde ile görüşlerimizi ifade ettik. Komisyon üyelerinin hepsine yazılı mektup ve e-posta şeklinde görüşlerimizi ve değişiklik taleplerimizi ilettik. Bunun sonucunda kanun tasarısı istediğimiz gibi yasalaştı ve sektörümüzü her araca takip cihazı takılması gibi bir zorunluluktan kurtardık. Belli bir geçiş süreci tanınmasını ve filo olarak kiralanan araçlarda kullanıcı yerine müşteri kimlik bilgilerinin iletilmesini sağladık.

Kurulan kimlik bildirme sistemi KABİS ile ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü ile birçok toplantı yaparak sistemin işleyişi ile ilgili üyelerimizin öneri ve değişiklik taleplerini ilettik.

Türkiye İstatistik Kurumu TUİK ile sektör verilerinin onların nezdinde oluşturulması ve yayınlaması için görüşmeler yaptık.

Yakın çalıştığımızın diğer sektörlerin dernekleri ve ortak kuruluşları ile toplantılar yaparak iş ve güç birliği oluşturmak için çalışmalar başlattık. ODD, OYDER, İTO, TOBB Otomotiv Grubu ile özellikle Ticari Araçların Kiralanabilmesi konusunda düzenleyici kuruluşlar nezdinde beraber girişimler yapmak konusunda anlaştık. İkinci El araç satışlarında sektörümüzün yapmış olduğu işlemler ile ilgili oluşan yanlış algıyı ve önerilen bazı düzenlemeleri yurtdışı örnekleri vererek değiştirdik.

İşbirlikleri:

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ile sektörümüze özel olarak kişisel kredibilite sorgulamayı sağlayan, belirli koşullara göre karar mekanizması içeren ve raporlama yapabilen KKB RSKDS sistemini geliştirerek üyelerimizin kullanımına açtık.

Üyesi olduğumuz Avrupa’nın tepe dernek kuruluşu Leaseurope’ın çalışmalarına katılarak Avrupa’daki ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek bunları üyelerimizle paylaştık.

Çalışma Komiteleri:

Sektörümüzün sürdürülebilir şekilde gelişimine katkıda bulunmak, sorunlarına çözüm üretmek adına, 5 çalışma komitesi 2015 yılı başında TOKKDER çatısı altında çalışmalarına başladı. Her birinde, konusunda uzman 10 TOKKDER üye firma temsilcisinin ve TOKKDER yönetim kurulu üyelerinden sponsorların yer aldığı

  • Günlük Kiralama
  • Risk ve Düzenlemeler
  • Operasyonel Kiralama
  • Risk, Hukuk ve Finans
  • Operasyonel Kiralama
  • Operasyon
  • İletişim ve Tanıtım
  • Eğitim ve İnsan Kaynakları

komitelerinin çalışmaları sonucunda elde edilen görüş ve öneriler TOKKDER yönetim kurulu tarafından değerlendiriliyor ve sektörümüzün gelişimine katkı sağlayacak birçok yeni projenin hayata geçirilmesine ışık tutuyor.

Tanıtım – Halkla İlişkiler:

Global Fleet ile işbirliği yaparak Türkiye’deki ilk Global Fleet Zirvesini Haziran 2015’de gerçekleştirdik. Genel olarak oldukça başarılı geçen zirvenin bu yıl tekrarlanması için görüşmelere başladık.

Ekonomist Dergisi ve LeasePlan’in 5 yıldır düzenlediği “Yılın Filo Yöneticisi Ödülleri”ne dernek olarak son iki yıldır destek vererek ödüllerle ve dolayısıyla sektörümüzle ilgili farkındalığın artmasına yardımcı olduk. Bu programı önümüzdeki yıllar ana düzenleyici olarak yapmayı kararlaştırdık.

Yapmış olduğumuz tüm bu çalışmalar neticesinde sektörümüzün tek referans noktası konumuna geldik. Bu sayede yerli, yabancı birçok kuruluşa veri sağlamaya, görüş vermeye başladık. Birçok etkinlik, seminer ve zirvede sektörümüzü katılımcı ve konuşmacı olarak temsil ettik, sunumlar yaptık. Yazılı basında sektörümüzle ilgili gelişmeleri içeren yazılar, raporlar yazdık.

Burada özetlediğim bu çalışmalara daha birçoklarını ekleyebilir, detaylandırabiliriz. Dernek olarak düzenleyici ve denetleyici kuruluşlarla yakın çalışarak hızlı büyüyen sektörümüzün sağlıklı gelişimini devam ettirmesine destek olmaya devam edeceğiz. Amacımız önümüzdeki dönemde de TOKKDER çatısı altındaki çalışmalarımızı hız kesmeden devam ettirerek günlük & kısa dönem ve operasyonel kiralama sektörlerini daha da ileriye taşımaktır.

Saygılarımla

Fevzi Türkay OKTAY

Top